Turizm sektörüne iki yeni haber fırsatlar krediler

 • İlan / İçerik Numarası : # 2683 2 kez görüntülendi.
 • İlanı verenle iletişime geç
  • Türkiye

Turizm sektörüne iki yeni haber fırsatlar krediler.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, acentelerden TÜRSAB aidatının alınmayacağını açıkladı. Ersoy ayrıca, askıda bulunan sezonluk personelin de kısa çalışma ödeneğinden faydalanacağını duyurdu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, CNN Türk’te Dicle Canova’nın sunduğu ‘Özel Röportaj’ programına konuk oldu.

''Sezonun mayıs sonunda başlayacağını düşünüyoruz''

Turizm sezonunun mayıs ayı sonu gibi başlayacağını ve haziran ayında Ramazan ile birlikte hızlanacağını düşündüklerini belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ‘’Biliyorsunuz, kritik tarih 14 Nisan’dı ve 15 Nisan’a nasıl girileceği önemliydi. Bizim öngörümüz, turizm sezonunun başlamasının mayıs sonuna erteleneceği yönünde. Turizmin haziran ayından itibaren normale dönmeye başlayacağını düşünüyoruz’’ diye konuştu.

''En az rezervasyon iptali alan ülke Türkiye''

Türkiye’nin 2019 yılında rekor kırdığını, 2020’nin ocak verilerinin de bu büyümenin sürdüğünü gösterdiğini kaydeden Ersoy, ‘’Pandemiden dolayı rakamlar aşağı düşmeye başladı. 2020 yılında 58 milyon turist sayısını elbette yakalayamayız ama ben tur operatörleri ile sürekli konuşuyorum. İleriye rezervasyon iptali en az alan ülke Türkiye. Öte taraftan, çok az olan satışlarda da yine Türkiye önde. Bu süreçte elimizdeki en önemli araç Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı. ’’ ifadelerini kullandı.

''Açıklanan pakette turizm için de pek çok şey var''

Açıklanan pakette turizm sektörünün de faydalanabileceği pek çok fırsat olduğunu kaydeden Mehmet Nuri Ersoy, KGF destekli kredilerin 450 milyar liraya çıkarıldığını ve teminatla ilgili sorunun büyük oranda ortadan kalktığını ileri sürdü. Döviz getirici sektör olan turizm sektörünün Eximbank kredilerinden faydalanabildiğini belirten Ersoy, ayrıca yüzde 7.5 faizli ‘İşe Devam Kredisi’nden turizm sektörünün de faydalanabildiğini söyledi. Ersoy ayrıca, acentelerin 27 Mart tarihinden önce otellere yaptıkları ödemeler için de kredi sağladıklarını ifade etti. Ersoy, ‘’Vadesi gelen acil kredilerin 3 aydan az olmamak süreyle ertelenmesi var. Bu, turizm sektörü için 12 aya kadar çıkarılabiliyor. Bunun yanında tahsisli arazilerdeki otellerin nisan ve mayıs ayına denk gelen ödemeleri 6 ay süreyle ertelendi.’’ dedi.

''Acentelerden TÜRSAB aidatları alınmayacak''

Konaklama vergisinin 1 Ocak 2021’e ertelendiğini belirten Ersoy, torba kanuna ekledikleri maddeyle seyahat acentelerinin TÜRSAB’a aidat ödemeyeceğini de söyledi. Ersoy, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na müze ve ören yerlerinde acentelerin komisyon oranını yüzde 50 arttırarak yüzde 30’a çıkardıklarını anlattı.

''Askıdaki personel de kısa çalışma programına dahil ediliyor''

Sezonluk çalıştığı için askıda bulunan ve bu nedenle kısa çalışma ödeneği alamayan turizm çalışanlarıyla ilgili de açıklama yapan Ersoy, ‘’Çalışma Bakanlığı ile yaptığımız görüşme sonrası, askıda bulunan personeli de kısa çalışma programına dahil ediyoruz. İşletmeler, bu çalışanların işe girişlerini yapsınlar ve kısa çalışma programına başvursunlar. Bunu bekleyen yaklaşık 200 bin personel var.’’ dedi.

Vakıflar Genel Müdürlüğünden kiralanmış tesislerdeki işletmelerin kirasını üç ay erteleyeceklerini ve bu kiraların yılın geri kalanına eşit bir şekilde yayılarak tahsil edileceğini belirten Ersoy, turizmin normale dönüş süreci ile ilgili de şunları söyledi:

''Hava trafiğinin Asya’dan başlayacağını düşünüyoruz''

Hava trafiğinin ilk olarak Asya’dan başlayacağını tahmin ediyoruz. Sonrasında ise Rusya, Doğu Avrupa, Batı Avrupa ve Amerika olarak devam edecek. Bununla eş zamanlı olarak iç turizm de hareketlenecek. İç turizmi desteklemek için uçuşlarda KDV oranlarını yüzde 1’e düşürdük. Bu süreçte oteller ve acenteler de yapacakları kampanyalarla iç turizmin hareketlenmesini sağlayacaktır.’’ ifadelerini kullandı.

Yayın tarihi: Nisan 11, 2020 Yayınlayan / Yazan : Son Dakika Güncel Haberler İzle

Bu içeriği puanla
Puan & oylama sonuçları 0 kişi puan verdi
Son Dakika Güncel Haberler İzle
0 kişi puan verdi
Share by email Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn Pin on Pinterest

Yararlı bilgi / dikkat edilecek hususlar

 • Dolandırıcılık olayları ile maruz kalmamak için kimseye önceden kaparo ödemesi yapmayınız.
 • Mağdur olmamak için hizmet alacağınız kişi firma şirket vs hakkında iyice araştırma yapınız.
 • Hizmet alacağınız firmaya rezervasyon ve ödeme yapmadan önce iyice araştırınız, yorumları okuyunuz
 • Bu site sadece yer sağlayıcı hizmeti sunar, alıcı satıcı müşteri firma arasında aracılık yapmaz ve kimseye taraf değildir.

İlgili / Benzer İlanlar / Fırsatlar, Kampanyalar

 • İkinci Kat Temalı Sergiler Expo Antalya

  İkinci Kat Temalı Sergiler Expo Antalya

  Flaş Haber (Antalya) İlan / kayıt numarası : # 1134 31kez görüntülendi. Mayıs 9, 2016 İlanı verenle iletişime geç

  İkinci Kat Temalı Sergiler İkinci katın tamamı bir bütünlük arz eder. İkinci kat temalı sergilerinde ziyaretçilere öncelikle evren hakkında bilgiler verilmek amacı ile planetaryumda evrende dolaşmayı sağlayan bir film seyrettirilir. Burada hedeflenen...

 • Döşemealtı’nda Hıdırellez Şenlikleri Düzenlendi

  Döşemealtı’nda Hıdırellez Şenlikleri Düzenlendi

  Flaş Haber Döşemealtı(Antalya) İlan / kayıt numarası : # 1117 31kez görüntülendi. Mayıs 9, 2016 İlanı verenle iletişime geç

  Döşemealtı’nda Hıdırellez Şenlikleri Düzenlendi Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, 2. Uluslararası Antalya Yörük Festivali kapsamında düzenlenen 23’ncü Yörük Türkmen Şöleni ve Alevi Kültür Derneği ve Alevi kardeş dernekleri işbirliğiyle düzenle...

 • Kaş Jandarmadan Annelere Anlamlı Hediye

  Kaş Jandarmadan Annelere Anlamlı Hediye

  Flaş Haber (Antalya) İlan / kayıt numarası : # 1116 38kez görüntülendi. Mayıs 9, 2016 İlanı verenle iletişime geç

  Kaş Jandarmadan Annelere Anlamlı Hediye Antalya’nın Kaş ilçesinde Jandarma Trafik Timleri, anneler günü nedeniyle karanfil dağıttı.Kaş İlçe Jandarma Komutanlığı Trafik Tim Komutanlığı ekipleri, 8 Mayıs Anneler Günü dolayısıyla Kalkan, Kınık, Ova ve Y...