Koronavirüs sonrası turizmde hangi değişiklikler yaşanacak?

 • İlan / İçerik Numarası : # 2685 4 kez görüntülendi.
 • İlanı verenle iletişime geç
  • Türkiye

Koronavirüs sonrası turizmde hangi değişiklikler yaşanacak?

DoubleTree by Hilton Van Genel Müdürü Rıdvan Ensari, koronavirüs krizi sonrası turizm sektörünü nelerin beklediğini yazdı. Sektörde yaşanması muhtemel dönüşüme ilişkin ipuçları veren Ensari, sektörde oluşacak yeni standartlara adaptasyonun kolay olmayacağını belirtiyor.

Rıdvan Ensari'nin ''Turizmde dönüşüm nasıl olacak'' başlıklı yazısı şöyle:

''Malum şu aralar evde kaldığımız için vakit çok, koronavirüs sonrası sektörü neler bekliyor diye düşünmek başlıca uğraşım...

Bu işler birkaç yıl daha (fasılalı olarak) sürecek gibi görünüyor bu nedenle ulaşımdan başlayarak konaklama ve turizm endüstrisi belli ki çok zorlanacak.

Kriz yönetiminde mahir olan yöneticileri bile zorlayacak yeni bir süreç başladı.

Tüketici alışkanlıklarını kökünden sarsacak bu travma sonrası ne tür radikal kararlar alınacağı meçhul.

Ulaşımın kesintisiz, hızlı ve ucuz olması çok önemliydi. Devasa havaalanları, değeri milyar dolarlarla ölçülen havayolu firmaları nasıl ayakta kalacak belli değil. Kurtarma paketleri ne kadar işe yarayacak bilen yok.

Bu krizde oluşan maliyetlerin gelecek yıllara taşınmasının etkilerini hesap etmek ayrı bir dert. Bizdeki konaklama endüstrisi malum, aşırı derecede kredi ile hormonlu büyüdü. Öz kaynak falan hak getire...

Şişirilmiş bilançolar, tonlarca tapu bir sürü gerekli/gereksiz teminat, liyakatten uzak yöneticiler, her krizde ilk feda edilen, küstürülmüş, kırgın çalışanlar, kırılgan tedarikçi zinciri...

Acentelerin ön finasmanı (kağıt/çek !!) ile güç bela ayakta kalan irili ufaklı işletmeler, gayrı safi hasılaya, ekonomiye, istihdama, üretime olan katkısı (2019 yılı yaklaşık 40 milyar dolar) hep göz ardı edilmiş bu sektöre devlet katkısı beklemek “Gotod”yu beklemek gibi.

Toplanamayan vergileri, durma noktasına gelen ticareti ve kıt kaynakları düşününce kötümser olmanız için yeterli sebep var.

İşin bir de işletme yönü var; Açık büfelerin varlıkları zaten bir dertti.

Şimdi beş yüz kişinin elinin değdiği bir maşayla kim makarna alacak?

Hijyen sanitasyon vs hak getire. Üç yüz beş yüz kişinin aynı anda yüzdüğü havuzlar falan.. unutun bunları. Aksi takdirde reklamasyonlardan canınız çıkacak.!

Odadaki çarşaf havlu vs. hepsine yeni standartlar gelecek. 'Odayı her check-out’dan sonra dezenfekte ediyoruz' demeniz de yeterli kabul edilmeyecek, çünkü her dezenfekte işlemi sonrası standart gereği odayı 24 saat kullanmayacaksınız (havalandırma yapılacak vs.).

Bu konuda (hijyen) nanoteknoloji çok öne çıkacak.

Check-in /Check-out işlemleri bile değişecek temassız işler ön plana çıkacak, mobil yazılımlar havada uçacak...

Bütçede hesap edilen dolulukları değiştirin. Küresel oyuncuların (büyük tur şirketleri) kontratları eskisi gibi kolay olmayacak.

Aksiyonlar /EB’ler falan yetmeyecek. Bu da şu anlama geliyor: Küresel markaların dünyadaki/ülkemizdeki yayılım hızı daha da artacak. (Yüz yıla yakın tecrübe ve birikim..)

Sezona bağlı yoğun tempoyla çalışan sektör çalışanlarına bu alışkanlıkları kazandırmak epey zaman alacak. Hijyen ve sanitasyon konusunda sertifikalar (gerçek tabi ki...) bir müddet yıldızlı diplomaların önüne geçecek. Bu tür belgelendirme yapabilen ciddi firmalara kriz yok, maç yeni başlıyor..

Kişiye özel hizmet yapan nitelikli işletmeler daha da ön plana çıkacak.

Tabi kişiye özel servis yapabilecek personeli bulabilirsek. Bu krizden de karlı çıkacakları kestirmek zor değil, eğitim şart.

Zaten dönüşümün bir parçası olan markaların gücü katlanacak ya da radikal kararlar alarak olması gerektiği şekilde dönüşüm geçirenler ayakta kalacak. Hijyen danışmanlarınız vazgeçilmeziniz olacak...''

Yayın tarihi: Nisan 11, 2020 Yayınlayan / Yazan : Gündem Haberleri Güncel Yeni

Bu içeriği puanla
Puan & oylama sonuçları 0 kişi puan verdi
Gündem Haberleri Güncel Yeni
0 kişi puan verdi
Share by email Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn Pin on Pinterest

Yararlı bilgi / dikkat edilecek hususlar

 • Dolandırıcılık olayları ile maruz kalmamak için kimseye önceden kaparo ödemesi yapmayınız.
 • Mağdur olmamak için hizmet alacağınız kişi firma şirket vs hakkında iyice araştırma yapınız.
 • Hizmet alacağınız firmaya rezervasyon ve ödeme yapmadan önce iyice araştırınız, yorumları okuyunuz
 • Bu site sadece yer sağlayıcı hizmeti sunar, alıcı satıcı müşteri firma arasında aracılık yapmaz ve kimseye taraf değildir.

İlgili / Benzer İlanlar / Fırsatlar, Kampanyalar

 • Kıyı belediyeleri neden ‘gelmeyin’ diye feryat ediyor?

  Kıyı belediyeleri neden ‘gelmeyin’ diye feryat ediyor?

  En Son Haberler İlan / kayıt numarası : # 2669 4kez görüntülendi. Nisan 11, 2020 İlanı verenle iletişime geç

  Kıyı belediyeleri neden ‘gelmeyin’ diye feryat ediyor? Didim Ticaret Odası Başkan Yardımcısı ve Rafinesse Travel Genel Müdürü Hikmet Atilla, kıyı şehirlerinin belediye başkanlarının insanlara neden ‘gelmeyin’ çağrısı yaptığını yazdı. Kıyı şehirlerini...

 • Kruvaziyer gemisindeki 65 Türk'ün koronavirüs testi pozitif çıktı

  Kruvaziyer gemisindeki 65 Türk'ün koronavirüs testi pozitif çıktı

  En Son Haberler İlan / kayıt numarası : # 2668 1kez görüntülendi. Nisan 11, 2020 İlanı verenle iletişime geç

  Kruvaziyer gemisindeki 65 Türk'ün koronavirüs testi pozitif çıktı. Yunanistan'ın Pire Limanı'nda karantina altına alınan kruvaziyer gemisindeki Türk yolculardan 65'inin koronavirüs testinin pozitif çıktığı öğrenildi. Türk şirket Miray International'ı...

 • Geliyoo Arama Motoru Haberleri

  Geliyoo Arama Motoru Haberleri

  En Son Haberler (Muğla) İlan / kayıt numarası : # 1271 29kez görüntülendi. Ocak 17, 2017 23.00 TRY

  Geliyoo arama motoru haberleri haber en son güncel yeni haberler Türkiye'nin ilk milli yerli internet motorları listesi yorumlar tavsiyeler şikayetler eleştiriler reklam ver ekle yayınla. Yerli ve milli arama motoru 'Geliyoo' pazara girdi Ulaştırma, ...