Corona Virüs Sonrası Büyük İflas Dalgası Geliyor!

 • İlan / İçerik Numarası : # 2693 3 kez görüntülendi.
 • İlanı verenle iletişime geç
  • Türkiye

Corona Virüs Sonrası Büyük İflas Dalgası Geliyor!, ''Büyük iflas dalgası geliyor''

Yaşananların sadece koronavirüse bağlanmaması gerektiğini belirten ekonomist Selim Somçağ, büyük bir finansal balon olduğunu ve bu balonun patladığını ileri sürdü.

Koronavirüs salgını sadece ülkelerin sağlık sistemlerini değil, ekonomilerini de ciddi şekilde sarsmaya başladı. Milyonlaca insan işini kaybederken, dünya ne zaman biteceği belirsiz bir kaosa sürüklendi.

''Virüs balonu palatan iğne oldu''

Koronavirüs salgınının ekonomile üzerindeki etkileriyle ilgili Cumhuriyet gazetesine konuşan ekonomist Selim Somçağ, ''Yaşananlar tek başına koronavirüs salgınına bağlanmamalı. Büyük bir finansal balon vardı. Bu balon zaten patlayacaktı. Virüs, bu balonu patlatan iğne oldu.'' değerlendirmesini yaptı.

''Büyük İflas dalgası geliyor''

İnsanların, şirketlerin ve devletlerin çok borçlandırıldığına ve küresel borç stoğunun 260 trilyon dolara yükseldiğine dikkat çeken Somçağ, ''Tüketimin kamçılanması, tasarruf bilincinin, hatta kara gün akçesinin unutulması, aşırı düşük faizler, insanların kredi kartı almaya teşvik edilmesi, konut alımının özendirilmesi, Uzakdoğu hariç tasarruf oranlarını düşürdü. Büyük iflas dalgası geliyor.'' ifadelerini kullandı.

''Firmalarından ardından bankalar da sarsılacak''

Salgın süreciyle birlikte firmaların ardından bankaların sarsılacağını öne süren Selim Somçağ, Avrupa bankacılık sisteminin kırılgan olduğuna dikkat çekerek, ''Avrupa Merkez Bankası, şimdiye dek bunları krediyle yüzdürüyordu. Avrupa bankaları, ABD bankalarına oranla çok daha fazla uluslararası angajmanlara sahipler. Türkiye’deki bankalar, dış borcun çoğunu Avrupa bankalarından alırlar. Avrupa bankalarındaki sıkıntı bize de yansıyacak.'' dedi.

Somçağ açıklamalarının devamında şu noktalara dikkat çekti:

Avro bölgesinde başından beri temel, yapısal sorunlar vardı. Avrupa, ortak para politikasına geçti. Ortak maliye politikasını başaramadı. Bu koşullarda Avrupa Merkez Bankası, bir yere kadar etkili olur. Almanya ve Hollanda hariç, AB’nin tüm üyelerinin bütçe açığı var. Artan iflasların ekonomik yükü bankaları vurursa, Avrupa’da bankacılık krizi büyürse, bunun etkisi genişler. Gelecekte Avro bölgesinin fiilen çökme ihtimali bile var. AB’nin küçük ülkeleri, bağımsız ekonomi politikaları izlemek için, Avro bölgesinden kopabilirler.

Liberalleşe zaten iflas etmeye başlamıştı

Liberalleşme zaten iflas etmeye başlamıştı. Bu iflas iyice görünür oldu. Dünyada ve ülkemizde çok taraftar bulan liberal görüşler çöktü. ABD’nin, İtalya’nın, İspanya’nın sağlık sistemlerinin hali ortada. Batılı, merkez, kapitalist ülkeler maske ve antibiyotik üretiminden, kâr marjı düşük alanlar oldukları için çekildiklerinden, maske ve antibiyotik kıtlığı yaşıyorlar. Bu ürünleri, Çin başta olmak üzere Uzakdoğu’dan alıyorlar.

‘Ulus devlet bitti’, ‘Sınırlar kalktı’ gibi boş sözlerin cilası döküldü. Ulus devletin, sosyal devletin, kamusal hizmetlerin, korumacı önlemlerin faydası; ulusalcılık, ulusal ekonomi, ulusal kalkınma konusunda ısrar edenlerin haklılığı, bir kez daha görüldü.''

Yayın tarihi: Nisan 11, 2020 Yayınlayan / Yazan : Gündem Haberleri Güncel Yeni

Bu içeriği puanla
Puan & oylama sonuçları 0 kişi puan verdi
Gündem Haberleri Güncel Yeni
0 kişi puan verdi
Share by email Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn Pin on Pinterest

Yararlı bilgi / dikkat edilecek hususlar

 • Dolandırıcılık olayları ile maruz kalmamak için kimseye önceden kaparo ödemesi yapmayınız.
 • Mağdur olmamak için hizmet alacağınız kişi firma şirket vs hakkında iyice araştırma yapınız.
 • Hizmet alacağınız firmaya rezervasyon ve ödeme yapmadan önce iyice araştırınız, yorumları okuyunuz
 • Bu site sadece yer sağlayıcı hizmeti sunar, alıcı satıcı müşteri firma arasında aracılık yapmaz ve kimseye taraf değildir.

İlgili / Benzer İlanlar / Fırsatlar, Kampanyalar

 • Almanya ekonomisi için resesyon uyarısı

  Almanya ekonomisi için resesyon uyarısı

  En Son Haberler İlan / kayıt numarası : # 2692 20kez görüntülendi. Nisan 11, 2020 İlanı verenle iletişime geç

  Almanya ekonomisi için resesyon uyarısı, Alman Ekonomik Uzmanlar Konseyi (Sachverständigenrat Wirtschaft, koronavirüs nedeniyle Almanya ekonomisinde resesyon yaşanacağını rapor etti. Alman ekonomi uzmanları, koronavirüs nedeniyle Alman ekonomisinde r...

 • THY, uçuşlara başlamayı planladığı tarihi erteledi.

  THY, uçuşlara başlamayı planladığı tarihi erteledi.

  En Son Haberler İlan / kayıt numarası : # 2686 5kez görüntülendi. Nisan 11, 2020 İlanı verenle iletişime geç

  THY, uçuşlara başlamayı planladığı tarihi erteledi. İç hatlarda 14 büyükşehir hariç, tüm uçuşlarını 17 Nisan'a kadar durduran THY, bu tarihte de uçamayacak. Şirketten yapılan açıklamda, yeni tarih 1 Mayıs olarak belirlendi. Türk Hava Yolları, daha ön...

 • Koronavirüs sonrası turizmde hangi değişiklikler yaşanacak?

  Koronavirüs sonrası turizmde hangi değişiklikler yaşanacak?

  En Son Haberler İlan / kayıt numarası : # 2685 5kez görüntülendi. Nisan 11, 2020 İlanı verenle iletişime geç

  Koronavirüs sonrası turizmde hangi değişiklikler yaşanacak? DoubleTree by Hilton Van Genel Müdürü Rıdvan Ensari, koronavirüs krizi sonrası turizm sektörünü nelerin beklediğini yazdı. Sektörde yaşanması muhtemel dönüşüme ilişkin ipuçları veren Ensari,...